🔥 PROJEKT Z BUDOWĄ 🏠 OSZCZĘDASZ 10 000 ZŁ - RABAT NA INSTALACJE 🏠 UMOWA I ZWROT KOSZTÓW PROJEKTU" ⚡️

Dom jak stodoła - tradycja i nowoczesność

Blog dom tani w budowie

data publikacji
02.06.2021


Stodoła kojarzy się z wiejskim budynkiem gospodarczym. Współcześni architekci dostrzegli w tym tradycyjnym kształcie prostotę i doskonałość formy, które pozwalają na dużą swobodę zaplanowania pomieszczeń, projektowania i aranżacji wnętrza oraz zewnętrzną elegancję. Prosta bryła znakomicie nadaje się do realizacji ekologicznych domów energooszczędnych, a nawet pasywnych.


Podstawowe cechy "nowoczesnej stodoły"


Projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły przy całej swojej prostocie mogą się różnić wyglądem. Są to najczęściej domy parterowe (np. projekty Z 314, Minimalny lub uA 11), domy z poddaszem użytkowym (np. projekty HomeKoncept-10Z 229Groszek lub E 11 Economic) albo domy z antresolą (projekt uA 67 v5), proste w realizacji i tanie w użytkowaniu. W projektach "nowoczesnej stodoły" (ang. modern barn) powtarzają się pewne elementy, takie jak:


  • zwarta bryła budynku na planie prostokąta;

  • wysoki, dwuspadowy dach bez okapu lub z podcieniami;

  • duże przeszklenia od strony południowej;

  • wykorzystanie materiałów budowlanych i technologii minimalizujących zapotrzebowanie energetyczne budynku (budynki niskoenergetyczne i pasywne);

  • dostosowanie do wykorzystania odnawialnych źródeł energii (pompa cieplna, fotowoltaika) oraz systemu wentylacji z rekuperacją;

  • elewacje wykonane z naturalnych materiałów (drewno, kamień, klinkier) w połączeniu z blachą i materiałami nowoczesnymi;

  • minimalizm i oszczędność w stosowaniu detali architektonicznych;

  • przestronny i wysoki salon, często sięgający dachu;

  • dopasowanie do otoczenia i krajobrazu;

  • eklektyczne połączenie tradycji i nowoczesności w projekt o wyjątkowej oryginalności.



Zalety i wady "nowoczesnej stodoły"


Zwarta i prosta bryła budynku ułatwia dostosowanie go do rygorystycznych norm domu niskoenergetycznego (15-30 kWh/m² rocznie energii zewnętrznej potrzebnej do ogrzania budynku) lub domu pasywnego (poniżej 15 kWh/m² rocznie). Ograniczona do minimum liczba zewnętrznych krawędzi i mała powierzchnia przegród zewnętrznych (ścian i dachu) w stosunku do kubatury budynku ułatwiają zatrzymanie ciepła wewnątrz domu.


Prostokątny plan zabudowy pozwala na realizację domu na wąskiej działce. Prostota konstrukcji zapewnia krótki czas realizacji i obniżenie kosztów budowy. Nowoczesne stodoły zapewniają dużą funkcjonalność i możliwość zróżnicowanej aranżacji wnętrza. Duże przeszklenia i szerokie otwarcie na taras i ogród zapewniają bliski kontakt z przyrodą.


Przestronność wnętrza podkreśla duży i wysoki salon i połączona z nim otwarta kuchnia z wyspą do przygotowywania posiłków. Nowoczesne stodoły dobrze komponują się z każdym rodzajem krajobrazu i różnego typu zabudowań w sąsiedztwie.


Wybór projektu musi być uzgodniony z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego i w obszarze objętym nadzorem konserwatora zabytków trudno będzie zrealizować projekt domu nowoczesnego. Dla miłośników tradycji i architektonicznych ozdobników domy typu stodoła mogą wydawać się zbyt ubogie w formie.


Dom jak stodoła – koszty realizacji i eksploatacji


Ze względu na prostą formę cykl budowy jest krótszy, a co za tym idzie, niższe są koszty robocizny. Dodatkowe obniżenie kosztów umożliwiają projekty segmentowe, pozwalające na wznoszenie domów w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej (np. projekty ZB 5, KA 111Eco 29 lub Eco 16 Segment).


Na niskie koszty budowy wpływa także rezygnacja z podpiwniczenia i ograniczenie prac ziemnych oraz zastąpienie garażu wiatą garażową. Nowoczesne i nietypowe materiały budowlane i technologie wiążą się z wyższymi cenami materiałów i usług oraz kłopotami ze znalezieniem ekipy budowlanej odpowiednio obeznanej z takimi materiałami i technologiami, a straty wynikające z niewłaściwego wykonawstwa są trudne do oszacowania.


Stosowane często w nowoczesnych projektach duże okna o nietypowym kształcie wymagają zamówienia na wymiar, dodatkowych wzmocnień i lepszych parametrów przenikalności termicznej. Z drugiej strony prosta bryła domu-stodoły i nieskomplikowana powierzchnia dachu minimalizują ryzyko powstawania mostków termicznych i ucieczki ciepła, co przekłada się na niskie koszty utrzymania domu.


Czas na stodołę


Chociaż pojęcie "stodoła" ma ciągle w Polsce znaczenie pejoratywne, to jednak projekty domów w stylu "nowoczesnej stodoły" znajdują coraz liczniejsze grono zwolenników, zwłaszcza wśród młodszych inwestorów, dla których nowoczesność łączy się z ekologicznym podejściem, prostotą i harmonią. Trend ten jest jeszcze lepiej w wysoko rozwiniętych krajach Europy Zachodniej (Niemcy, Austria, Szwajcaria) i w krajach skandynawskich, w których prostota i minimalizm zawsze były wysoko cenione. Nowoczesne wnętrza są równie minimalistyczne, jak zewnętrzna forma i są najczęściej utrzymane w stylu industrialnym lub skandynawskim.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663