❤️ ADAPTACJA PROJEKTU I PEŁNA OBSŁUGA DO POZWOLENIA NA BUDOWĘ - 30 LAT DOŚWIADCZENIA 🏠 PROJEKT "SZYTY NA MIARĘ" I PROJEKTY GOTOWE DO 20% TANIEJ ⚡

Dom jak dworek

Blog dom tani w budowie

data publikacji
17.08.2021


Dla osób marzących o własnym domu łączącym nowoczesne rozwiązania z tradycyjnym wyglądem, idealnym rozwiązaniem jest dom w stylu dworku. Projekty domów w stylu dworków szlacheckich wyróżniają się klasyczną formą architektoniczną odzwierciedlającą dawną tradycję i staropolski charakter. Natomiast dla tych mających sentyment do stylu art deco dostępne są projekty domów stylizowanych na 20-te i 30-te lata XX wieku w nowoczesnej odsłonie.


Staropolskie wzorce


„Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju, Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany; Świeciły się z daleka pobielane ściany, (…) Dom mieszkalny niewielki, lecz zewsząd chędogi…”. To opis typowego dworku szlacheckiego zaczerpnięty z epopei narodowej „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.


Dworki szlacheckie cechowały się niezwykłą elegancją, symetrią i kunsztem, a zarazem emanowały tradycją i rodzinnym ciepłem. Tego typu budownictwo najlepiej wkomponuje się w obszar zieleni i szeroko pojętej natury, choć stylowy charakter dworku pasuje do każdego otoczenia.


Symetria i harmonia


Jednym ze specyficznych atrybutów architektury w stylu dworkowym jest symetryczna i zazwyczaj niska zabudowa. Dworki to budynki na planie prostokąta, rozbudowane głównie w poziomie z centralnym, okazałym wejściem poprzedzonym gankiem lub werandą.


Ganki te osłonięte są z reguły daszkiem, wspartym na dwóch lub czterech kolumnach, pełniących zarówno funkcję wspornika jak i stylowej ozdoby. Ciekawostkę może stanowić fakt, iż w dawnych czasach to właśnie wielkość wejścia do budynku stanowiła o dostatku jego mieszkańców.


W związku z tym, niegdyś ganki pełniły także funkcję tarasu, gdzie gospodarze oraz ich goście odpoczywali i bawili się. Jednak obecnie z uwagi na dużą gęstość zabudowy oraz większą potrzebę prywatności, dom oprócz tradycyjnej, ozdobnej elewacji frontowej może posiadać rozbudowaną elewację ogrodową z tarasem. W celu zachowania stylu dworkowego, dla którego charakterystyczne było powtarzanie elementów architektonicznych na poszczególnych elewacjach, możliwe jest powtórzenie wybranego motywu elewacji frontowej także na elewacji ogrodowej.


Kolejną charakterystyczną cechą architektury dworkowej jest dach. Ze względu na rozbudowaną formę geometryczną dworków, główna bryła budynku pokryta jest dachem dwuspadowym lub czterospadowym, z lukarnami. Współcześnie, w przypadku budowy dworku z poddaszem użytkowym należy zwrócić uwagę, aby doświetlenie poddasza nie burzyło wizji stylu dworkowego.


Dlatego też projektuje się nieduże, symetrycznie zlokalizowane okna połaciowe bądź też lukarny w stylu wolego oka.  Natomiast doświetlenie parteru okna odbywa się za pomocą okien z podziałami lub eleganckich, okrągłych przeszkleń.


Detale we współczesnym wydaniu


Aby w pełni oddać styl dworkowy należy także zwrócić uwagę na widoki elewacji. W przeszłości dużą wagę przywiązywano do detali, dzięki którym budynek zyskiwał niepowtarzalny charakter. Ściany zewnętrzne domów wykończone są często gzymsami, które w przeszłości stanowiły element konstrukcyjny ścian.


Obecnie zaś, gzymsy oraz kolumnady pełnią rolę ozdobną, nawiązującą do tradycyjnego budownictwa dworów szlacheckich. Dwory szlacheckie początkowo wznoszone były tylko na podmurówce, dopiero później budynki dworskie murowane były w całości. Jednakże jako ukłon w stronę tradycji, współczesne projekty dworków posiadają wyraźnie zaakcentowaną podmurówkę.


Połączenie tradycji i nowoczesności


W czasach szlachciców, z uwagi na duże areały ziemi miejsce na powóz, czyli tzw. powozownia, znajdowało się w osobnym budynku, bardziej na uboczu. Obecnie dużym wyzwaniem dla architektów jest harmonijne połączenie bryły budynku w stylu dworkowym z koniecznością wpisania w nią garażu. Aby zachować odpowiednie proporcje oraz estetykę, bryła budynku garażowego jest cofnięta względem bryły głównej, ewentualnie połączona z nią łącznikiem lub alkierzem. Za przykład może tu posłużyć projekt o nazwie Alfa 2.


W zależności od wielkości działki budowlanej oraz preferencji właścicieli domu możliwych jest kilka rozwiązań. Projekty polskich dworków adaptowane do współczesności mogą przybrać formę urokliwych domków wiejskich, np. projekt o nazwie Dom przy Dębowej, bądź też typowych dworków zróżnicowanych ze względu na powierzchnię użytkową budynku – dla dużej powierzchni może to być Rezydencja Parkowa 3 D, natomiast dla mniejszej – projekt o nazwie APS 207+G.


Projektowane dworki mogą być domami parterowymi (Petra G2) jak to tradycyjnie miało miejsce, bądź też mieć poddasze użytkowe harmonijnie komponujące się z parterem budynku, np. projekt o nazwie Magnat 2.  Dla miłośników willi nawiązujących do lat 20-tych i 30-tych doskonałą propozycją może być projekt o nazwie Pustułka z garażem 2 ST. A2.


Możliwości wyboru wymarzonego projektu domu jest bardzo wiele wśród gotowych już projektów domów, natomiast dla osób mających własną wizję tradycyjnego dworku możliwe jest przygotowanie projektu indywidualnego.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663