Dom dla małej rodziny

Mała rodzina to dwie osoby dorosłe, ale często spotykamy się modelem rodziny 2+1 lub 2+2, czyli dwie osoby dorosłe i jedno/dwoje dzieci. Dom dla małej rodziny powinien być praktyczny dla każdego domownika, bez względu na to czy będzie zamieszkiwany przez dwóch, trzech czy czterech mieszkańców.
Przede wszystkim powinien umożliwić każdemu mieszkańcowi swobodne przemieszczanie się po budynku, czyli zapewnić dobry ciąg komunikacyjny. Należy pamiętać o właściwej ilości sypialni i uczciwym zaplanowaniu części wspólnych.
Przy wyborze projektu domu dla małej rodziny warto wybrać dobrze rozplanowany pod względem funkcjonalności, który zaspokoi wymagania w kontekście mieszkania i zaspokoi wszystkie potrzeby mieszkańców.
Projekt domu
Dla maksymalnie czteroosobowej rodziny wystarczający może okazać się budynek parterowy, wówczas wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednej, tej samej kondygnacji, dla przykładu PROJEKT DOMU JEDNORODZINNEGO DOM PASJA 55 (JA77).
Jeśli rodzina chciałaby podzielić przestrzeń funkcjonalnych stref, to zaleca się wybranie projektu domu z poddaszem użytkowym, na przykład PROJEKT DOMU JEDNORODZINNEGO HIACYNT 3 (JH35).
Warto mieć na uwadze, że nie ilość kondygnacji jest znacząca, a wielkość powierzchni użytkowej. Układ wnętrza budynku powinien być czynnikiem dominującym przy wyborze projektu domu, ponieważ odpowiada on za stopień komfortu mieszkania.
Funkcjonalność
Od idealnego domu oczekuje się, aby zapewnił wygodę i bezpieczeństwo dzieciom, a rodzicom ułatwił sprawowanie nad nimi opieki i umożliwienie wykonywania reszty obowiązków. Na początku wystarczy, że sypialnie będą tylko na dole, ponieważ to wydaje się być wygodniejsze.
Na jednym poziomie łatwiej jest kontrolować co robią dzieci i zapewnić im bezpieczeństwo. Zmniejszenie pokonywania liczby schodów zmniejsza ryzyko wypadków, którym można ulec, w szczególności dzieci podczas nauki chodzenia. Warto pamiętać o likwidacji progów i wyrównaniu różnic poziomów pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.
Odpowiednim rozwiązaniem w projekcie każdego domu jest jedna duża wspólne łazienka znajdująca się w sąsiedztwie sypialni dla dorosłych oraz osobna toaleta lub dodatkowa łazienka. Ta możliwość sprawi, że unikniecie codziennych porannych kolejek (i kłótni) do łazienki.
Warto wygospodarować trochę powierzchni i nie pomijać dodatkowego pokoju. Może pełnić funkcję pokoju gościnnego, a w przypadku powiększenia się rodziny zmieni swoją funkcję na kolejną sypialnię.
Dla rodziny 2+1 lub 2+2 ważnym elementem w domu będą również pomieszczenia gospodarcze. Zależnie od potrzeb należy zaprojektować funkcjonalną garderobę, kotłownię lub spiżarnię.
Należałoby również wygospodarować kawałek miejsca na przechowywanie odkurzacza, deski do prasowania, chemii, jak również rzeczy typu opony, kosiarki do trawy i sanki. Jeśli planujecie ogrzewać dom paliwem stałym to kotłownia jest nieodzownym elementem domu.
Spiżarnie warto ulokować w pobliżu kuchni. Nie musi mieć dużej powierzchni, wystarczy kilka półek na których znajdzie się miejsce dla suchych produktów, sprzętu kuchennego i domowych przetworów. Warto jednak zadbać, aby w spiżarni było ciemno a temperatura była znacznie niższa niż w pozostałej części domu.
Biorąc pod uwagę, że większość społeczeństwa posiada samochód, to posiadanie garażu w bryle domu byłoby funkcjonalne. Inne możliwości, które można zorganizować w trakcie trwania zamieszkania to garaż wolnostojący lub wiata garażowa.
Każdy dom powinien posiadać większy przedsionek lub hol. Jest to bardzo poręczne, ponieważ można w nim zostawić wózek, rower lub rozłożyć suszarkę na pranie. W takim korytarzu może znaleźć się szafa na odzież wierzchnią, szafa na obuwie i akcesoria ubraniowe.
Jeśli wielkość działki pozwala na chociażby mały ogród, to warto w niego zainwestować. Jednym z jego atutów jest zapewnienie bezpiecznej przestrzeni dla zabawy małych dzieci i zapewnienie komfortowych warunków dla zwierząt domowych.
Strefę relaksu można rozpocząć od tarasu, który jest łącznikiem pomiędzy domem a ogrodem. Na tarasie można wypocząć z książką i kawą, nadzorując jednocześnie bawiące się dziecko. Ogród lub taras warto zaopatrzyć w rośliny. Pokoje z których jest przeszklony widok na ogród lub taras sprawiają wrażenie dużo większych.
Adaptacja
Funkcjonalny dom dla małej rodziny powinien być dopasowany to panujących potrzeb rodziny. Aktualne potrzeby rodziny bardzo szybko mogą okazać się nieaktualne, dlatego najbezpieczniej wybrać projekty domów, które posiadają możliwość rozbudowy.
Gdy rodzina się powiększy lub dzieci podrosną, to poddasze będzie stanowić idealne miejsce na stworzenie dodatkowej sypialni lub oddzielnej przestrzeni dla rodziców bądź użytku wspólnego. Jeśli rozbudowę budynku może ograniczać wielkość działki, to należy mieć na uwadze, że rozbudowę i przystosowanie poddasza można wykonać bez większych problemów adaptacyjnych.
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, studium lub inne warunku zabudowy raczej nie ingerują w realizację projektów tego typu domów.