
Jak wybrać projekt dla dużej rodziny?
Każda rodzina ma inne potrzeby mieszkaniowe. Szczególnie duże rodziny mogą mieć wyzwanie, aby znaleźć dom odpowiadający ich wymogom. Dlatego wielu posiadaczy dużych rodzin decyduje się na budowę domu od podstaw, tak aby nowy dom dla dużej rodziny idealnie spełniał ich oczekiwania.
Jaki układ domu wybrać?
Tutaj należy brać pod uwagę, kto wchodzi w skład rodziny. Aby rodzicom z kilkorgiem dzieci wygodnie się mieszkało, w domu powinna być duża przestrzeń przeznaczona na strefę dzienną.
Przestronna jadalnią i salon, by można było wstawić szeroki stół, czy sofę. Na kuchnię też należy przeznaczyć nieco więcej miejsca, gdyż w przypadku większych rodzin idealnie sprawdzają się duże sprzęty AGD i więcej szafek do przechowywania akcesoriów.
W strefie nocnej dobierzmy odpowiednią ilość sypialni, w zależności od liczby domowników. Dobrze też, aby w domu była przynajmniej jedna łazienka na trzy osoby. Sprawdzi się tu np. projekt hiacynt 3 (JH35).
Czasami chcemy, aby z naszą rodziną zamieszkały jakieś inne osoby, np. dziadkowie, czy inne osoby z dalszej rodziny, które nie mogą żyć samodzielnie. Wtedy dobrze jest wybrać projekt, w którym będą dwa odrębne, niezależne mieszkania Najlepiej z osobnymi wejściami. Da to wszystkim poczucie intymności, a jednocześnie pozwoli mieć bliski kontakt z członkami rodziny. Dobrze sprawdzi się projekt ECO41 szereg.
Czy małe dzieci powinny mieć własny pokój?
W tej kwestii wszystko zależy od indywidualnych preferencji i sytuacji rodziny. Młodszym dzieciom zazwyczaj nie przeszkadza dzielenie pokoju z bratem czy siostrom.
Małe dzieciaki i tak zazwyczaj bawią się wspólnie i wspólny pokój może być wygodnym rozwiązaniem. W przypadku maluchów możemy na początku przeznaczyć jeden pokój na wspólną sypialnię, a drugi na pokój zabaw. Wielu rodziców bardzo chwali sobie takie rozwiązanie.
Czy starsze dzieci powinny mieć swój pokój?
Dla trochę starszych dzieci własny pokój to duży komfort. Można w nim w ciszy odrabiać lekcje, czytać książki i mieć chwilę spokoju, kiedy jest taka potrzeba. Wizyty kolegów i koleżanek mogą odbywać się bez towarzystwa np. młodszego brata. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wspólny pokój dla rodzeństwa, zadbajmy, by wydzielić w nim osobne strefy dla każdego dziecka.
Własne łóżko, biurko i półka to podstawa dla każdego dziecka. Wspólny pokój często zbliża rodzeństwo. Wieczorne rozmowy przed zaśnięciem, wspólne pomysły na spędzenie czasu. Dzieci muszą dogadać się co do sprzątania pokoju Razem podejmują decyzję o wystroju.
Uczą się negocjacji i brania pod uwagę potrzeb innych osób, nie tylko swoich. To naturalny trening umiejętności społecznych, co na pewno zaowocuje w przyszłości. Tak więc, nie da się jednoznacznie stwierdzić, który sposób jest lepszy. Oba mają swoje dobre i słabsze strony.
Co jeszcze wziąć pod uwagę?
Duża rodzina to dużo rzeczy. Dobra organizacja ułatwi codzienne życie. Projekt domu powinien zawierać miejsce na pojemne, najlepiej zabudowane wnęki i szafy.
Przestronna szatnia, gdzie każdy domownik ma wyznaczone miejsce na okrycia wierzchnie, komody na buty. Dobra organizacja to podstawa, jak np. w projekcie Kasjopea (AG98). Warto przeznaczyć specjalne pomieszczenie na pralnię, która pomieści co najmniej jedną pralkę i suszarkę. Przyda się też strych lub piwnica, aby móc przechowywać przeróżne rzeczy np. ubrania sezonowe sprzęt sportowy, zabawki itp.
Indywidualne dopasowanie projektu
Każdy projekt można dopasować pod indywidualne potrzeby i styl życia naszej rodziny. Jeżeli jesteśmy muzykalni, a nasze dzieciaki lubią pograć na niekoniecznie cichych instrumentach, możemy przeznaczyć do tego celu jedno pomieszczenie i wyciszyć ściany.
Dzieciaki będą mogły, bez ograniczeń, oddać się swojej pasji. Miłośnicy sportu mogą urządzić domową siłownię lub zorganizować miejsce np. na stół do ping ponga. W dużych rodzinach fajnie sprawdzają się też pokoje do relaksu.
Wygodna sofa, regał z książkami i kolekcja gier planszowych, sprawią, że pomieszczenie będzie często odwiedzane. Miłośnicy kina domowego mogą zaaranżować salkę kinową w salonie. Dobry projektor, wbudowane nagłośnienie, biała ściana i zaciemniające rolety do tego popcorn i bilety zrobione przez dzieci. Udana zabawa gwarantowana.
Projekt Carmen Magdalena Lux świetnie się tutaj sprawdzi. Jeśli mamy małe dzieci, dopasujemy dom do ich wzrostu, by mogły być samodzielne. Zamontowanie niżej włączników światła, umywalki, czy wieszaków na kurtki, może bardzo ułatwić codzienność wszystkim domownikom, a dzieciom dać poczucie niezależności.
Dom to nasza codzienność, dlatego przy wyborze projektu zastanówmy się, czego naprawdę, potrzebujemy, jak lubimy spędzać czas. Nie bójmy się skorzystać ze wsparcia architekta. Swoją wiedzą i doświadczeniem może pomóc nam idealnie dopasować projekt i uniknąć błędów.