Gwarantujemy najlepszą cenę projektu 🔥Voucher na projekt wnętrza - rabat 500 zł 🧡 23% zniżki na adaptację do działki do 20.07.

Dom bez pozwolenia, ile metrów?

Blog dom tani w budowie

data publikacji
09.08.2021


Dom bez pozwolenia dla Ciebie


Budownictwo w Polsce posiada szereg rozwiązań technologicznych związanych z budową tradycyjną oraz modułową domków bez pozwolenia.


Według Prawa budowlanego z obowiązku złożenia wniosku pozwolenia na budowę, jak i obecności kierownika budowy oraz nadzoru budowlanego zwolnione są domki o powierzchni zabudowy do 35m2, które są zgodne z MPZP (Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego), którą otrzymujemy zazwyczaj od Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta.


Zazwyczaj domki bez pozwolenia muszą być parterowe lub z poddaszem nieużytkowym lub antresolą, czyli wydzieloną przestrzenią nie będącą osobną kondygnacją. Biorąc pod uwagę tendencję wzrostową usług i cen materiałów budowlanych oraz sytuację epidemiologiczną na świecie coraz częściej kupowane są mniejsze domki całoroczne do 35m2, cechujące się mniejszymi kosztami budowy oraz niską późniejszą eksploatacją związaną z kosztami stałymi.


Z tytułu dużej konkurencji gotowych projektów i wielu możliwości wykończeniowych mamy do wyboru szereg rozwiązań architektonicznych i funkcjonalnych z naszej strony.  


Zalety i wady domków tradycyjnych

 

Rynek budowlany posiada szeroką gamę materiałów wykończeniowych, inwestor ma indywidualny wpływ na koszt budowy, zależny od wyboru wykonawcy i materiałów.


Możliwość wybrania odpowiedniego projektu oraz adaptacji jest korzystnym aspektem dla niezdecydowanych osób. Koszty związane z budową domku tradycyjnego mogą być rozłożone na etapy lub lata stopniowo rozkładając zaangażowanie finansowe klienta. Metoda tradycyjna jest powszechnie stosowana, dostępność wykwalifikowanych fachowców oraz materiałów powinna być bezproblemowa w każdym regionie kraju.


Budownictwo tradycyjne pochłania dużo czasu i angażowanych jest wielu pracowników, wykonanie pod stan surowy zamknięty jest dłuższe w porównaniu do domków szkieletowych drewnianych lub wykonanych z prefabrykatów betonowych.


Należy wziąć pod uwagę czas prac murarskich, nie może odbywać się ona odbywać w każdą porę roku, ma znaczenie temperatura oraz wilgotność otoczenia, połączenia murowane wymagają okresu czasu schnięcia, teren budowy jest głośny i brudny, zapełniony jest materiałami budowlanymi, zwiększa się ryzyko kradzieży narzędzi i materiałów.


Zalety i wady domków prefabrykowanych


Lekka konstrukcja domków modułowych (szkieletowych lub prefabrykowanych) nie wymaga budowy solidnych fundamentów, gotowy fundament usprawni i przyspieszy prace montażowe.


Modułowe domki nie będą generowały dodatkowych niepotrzebnych kosztów, wszelkie instalacje sanitarne, elektryczne i kanalizacyjne są poprowadzone w podłogach, ścianach i stropach na etapie realizacji w zakładzie produkcyjnym, połączenia przyłączy są wyprowadzone do podłączenia metodą plug&play (podłącz i korzystaj), technologie modułowe są sprawdzane pod kątem energetycznym.


Poprzez odpowiedni dobór prefabrykowanej szerokości konstrukcji szkieletowej na etapie projektowania otrzymujemy większy metraż wewnątrz budynku w porównaniu do metody tradycyjnej. Prefabrykaty są przywożone bezpośrednio na budowę, montaż trwa zazwyczaj do tygodnia czasu w zależności od technologii modułowej.


W przypadku budownictwa modułowego bolączką jest szybkie sfinansowanie całości budowy firmie, która dostarczy moduły i pracowników montażowych. Dla niektórych inwestorów może to być dość znaczące utrudnienie na początku realizacji wymarzonego domu.


Podsumowując- inwestora ogranicza zwykle czas oraz finansowanie inwestycji. Obie technologie różnią się od siebie chłonnością pracy, jak i kosztami. Obie technologie będą solidne i trwałe, materiały tradycyjne posiadają certyfikaty użytkowalności zgodne z normami budowlanymi, zaś w przypadku budownictwa modułowego producent daje gwarancję na użyte materiały jak i montaż.


Nowy Ład- domki bez pozwolenia do 70m2


Nowy Ład to nowa koncepcja założeń budowy domków całorocznych, mieszkalnych oraz letniskowych do 70m2 zabudowy bez pozwolenia, tak jak w przypadku domków do 35m2. Biorąc pod uwagę dość spory metraż wewnątrz samowolka budowlana raczej nie wchodzi w grę, doprowadzić to może w przyszłości do katastrofy budowlanej, tak uważa niejeden ekspert budowlany.


Prawdopodobnie będą istnieć warunki techniczne do spełnienia: rozpiętość elementów konstrukcyjnych w takich domkach nie będzie mogła wynosić więcej niż 6 metrów, a wysięg wsporników, czyli na przykład balkonów ma być ograniczona do 2 metrów.


Ustawodawca raczej nie będzie narzucał technologii budowy domu, zaś biorąc pod uwagę spory metraż warto zastanowić się nad ekonomią i energetycznością budynku, jeśli planujemy tam zamieszkać. 

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663