tel.: 71 712 72 22
pn.-nd.: 09:00 - 20:00

Dom tani w budowie

blog budowlany

Cena drewna konstrukcyjnego

gorbag 2012-09-24

Wkrótce powinienem znać termin montażu wiązarów dachowych. Całość ma się udać w ciagu jednego dnia, a dźwig będzie potrzebny na jakieś 5 godzin. Zastanawiam się - być może zamówię w firmie od wiązarów również drewno na konstrukcję szkieletu ścian szczytowych i na kolumny.

Drewno w wymiarze 4,5x14,5cm w jakości jak na wiązary ma kosztować 1250zł netto za 1m3, a drewno klejone na mikrowczepy kvh na kolumny o średnicy 16x16cm ma kosztować jakieś 1600zł netto za 1m3. W sumie potrzebne mi są niewielkie ilości drewna, a tu bym miał najwyższą jakość, zabezpieczenie i przy okazji dostawę na miejsce.

Komentarze

Cześć,

dlaczego wybrałeś strop drewniany? Jestem cakowitym laikiem w kwesti budowy domu, ale z racji tego, że w planach (tych dalszych) mamy zamiar rownież budowę, zaczynam zapoznawać się z różnymi jej aspektami. Nie wiem, może to właśnie kwestia niewiedzy, ale wydaje mi się, że strop betonowy ma dużo więcej zalet (albo mniej wad niż drewniany). Napisz jakbyś mógł, dlaczego akurat wybrałeś tego rodzaju rozwiązanie. Czy tylko chodziło o obniżenie kosztów? czy rzeczywiście jest taka różnica w cenie między wiązarami a np terivą? No i szczyty? Dlaczego nie murowane? mógłbyś wstawić wtedy okno i wykorzystać strych np na suszarnie.
wojtas 2012-09-24 o 22:57
Tak wyszło. Przede wszystkim taki strop był w projekcie, zarówno w tym, jak i w poprzednim o którym myśleliśmy. Jakbyśmy myśleli o użytkowym poddaszu, to pewnie byłby ciężki strop. Jeśli ma być tam tylko strych to mogą być wiązary, czyli jednocześnie konstrukcja dachu i stropu. Na pewno dużo łatwiej i taniej ocieplać strop niż połacie dachowe. Łatwiej też prowadzić wszystkie instalacje - wentylację mechaniczną, pewnie również częściowo prąd. W razie czego można się do wszystkiego dokopać. Nie bardzo widzę przewagi stropu betonowego.

Nad murowanymi szczytami zastanawiałem się jeszcze parę tygodni temu, ale sam wykonawca i jego murarze zgodnie twierdzili że nie ma po co tego murować. Najlepiej sidingiem - mówili, ale to nie wchodzi w grę ze względów estetycznych.
gorbag 2012-09-24 o 23:23
Wojtas taki strop jest po prostu tańszy. A skoro poddasze jest nieużytkowe to nie ma sensu wydawać kasy na lany strop Jak chcesz utrzymać koszty w ryzach to nie można parterówki przerabiać na dom z poddaszem. Co do szczytów to pewnie drewniane tańsze, ale też bym się zastanawiał czy nie robić murowanych...
A tak wogóle to autorowi bloga baardzo kibicuję bo Z8 to mój optymalny projekt. Ze względu na bardzo napięty budżet nie wiem czy się na niego porywać dlatego strasznie mnie ciekawi jak to ostatecznie wyjdzie cenowo.
Wszystkie Twoje uwagi co do kosztów są bardzo cenne! Pozdrawiam!
filip 2012-09-24 o 23:29
Co do kosztów - na pewno da się budować taniej. Najtańszy wykonawca etapu do wieńca chciał 10tys. zł mniej niż wybrany. Pewnie by doszły dodatkowe koszty, ale mimo wszystko na robocie na pewno można było oszczędzić, nie wspominając o samodzielnym budowaniu.
Podobnie w przypadku materiałów. Nic nie kupiłem osobiście i nie szukałem tańszych rozwiązań. Myślę że wszystko optymalizując i poświęcając sporo czasu własnego, można by oszczędzić ładnych parę tysięcy na materiałach do stanu surowego otwartego. Czyli to co nas wyniesie 90tys., można by mieć za 70-80tys. Niektórzy oszczędzają jeszcze na więźbie, wykonując wiązary na budowie.

Jednak jak czytam relacje z budowania, jakie ludzie mają nerwy z murarzami, betoniarniami, dostawcami materiałów, jakie są opóźnienia czy znikanie wykonawców z zaliczką, ile czasu poświęcają na każdym etapie (też zawsze jakimś kosztem), to nie żałuję wydanych pieniędzy. Jeszcze. Pewnie pożałuję jak ich będzie bardzo brakować, czyli na kolejnych etapach. Narazie jest to zupełnie bezstresowa budowa i oby tak zostało.

Oszczędności, zgodnie z założeniami, wynikają przede wszystkim z niewielkiego i bardzo prostego projektu.
gorbag 2012-09-25 o 07:59