Gwarancja ceny! Każdy projekt w promocji z adaptacją -23% taniej do 27.10

Całoroczny domek z drewna

Blog dom tani w budowie

data publikacji
03.12.2021


Marzysz o własnym domu, ale póki co budżet wyraźnie wskazuje, że to marzenie musisz odłożyć na później? W takim razie pomyśl o alternatywnej wersji typowego murowanego domu.


Może oczywiście o całorocznym domku z drewna. Tak, drewniany domek może Ci służyć za miejsce wypoczynku zarówno latem, jak i zimą. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zamieszkać w takim domku na stałe. Oczywiście przystosowanie takiej nieruchomości do całorocznego użytku wymaga nieco większych nakładów, niż domek letniskowy. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak zamieszkać we własnym drewnianym domu.


Przygotuj działkę


Każdy dom musi zostać posadowiony na działce. W przypadku kompaktowego drewnianego domku, wystarczy stosunkowo niewielka działka. Zadbaj jednak, aby znalazło się na niej trochę miejsca, które przeznaczysz na parking dla Ciebie i Twoich gości. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy domek znajduje się na obrzeżach miasta lub na wsi.


Zanim na działce stanie Twój wymarzony całoroczny domek z drewna, działkę należy oczyścić, usunąć spróchniałe drzewa, krzewy i chwasty. Możesz na tym etapie przygotować miejsce pod przyszły ogród lub niewielką rabatę. Działkę warto też ogrodzić, aby uniknąć wejścia na teren budowy osób postronnych. Dojazd do działki również powinien być przygotowany tak, aby pojazdy niezbędne podczas budowy mogły swobodnie przejechać.


Podłącz niezbędne instalacje


Całoroczny domek z drewna trudno wyobrazić sobie bez dostępu do podstawowych mediów. Mowa tu oczywiście o przyłączach wodno - kanalizacyjnych, prądzie, a w dzisiejszych czasach także i szybkim łączu internetowym.


Formalności, a także techniczne wykonanie poszczególnych podłączeń wymagają nieco czasu, dlatego warto o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej. Prąd i woda będą bowiem niezbędne już na etapie budowy domu. Tu warto zwrócić uwagę na usytuowanie samej działki. Jeżeli dopiero planujesz jej zakup, oblicz dokładnie koszty podłączenia wszystkich mediów. Może bowiem okazać się, że stosunkowo niska cena działki wynika z faktu, że wykonanie niezbędnych przyłączy będzie bardzo kosztowne. Wówczas lepiej zdecydować się na zakup nieco droższej działki.


Wybierz odpowiedni projekt


Wybór odpowiedniego projektu pomoże Ci zaoszczędzić wiele nerwów oraz pieniędzy. Późniejsze poprawki czy korekty pierwotnego projektu, to dodatkowe koszty. Niekiedy pewnych poprawek czy zmian nie da się już wprowadzić w życie z uwagi na zaawansowany postęp prac budowlanych. Dlatego wyborowi projektu należy poświęcić nieco więcej czasu, niż się wydaje. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się nad kilkoma kwestiami: 


  • Ile osób będzie na co dzień będzie zamieszkiwać dom? Czy każde z tych osób będzie miała swój własny pokój? 

  • Czy często przyjmujesz gości? Czy goście zostają u Ciebie na noc? Jeżeli tak, zadbaj o dodatkowe miejsca do spania. 

  • Czy pracujesz zdalnie? Czy potrzebujesz bądź chcesz mieć osobny pokój do pracy? Czy potrzebujesz dodatkowego pomieszczenia, np. warsztatu roboczego, aby móc efektywnie pracować? 

  • Czy potrzebujesz garażu/wiaty garażowej na pojazdy własne lub ewentualnych gości? 

  • Czy potrzebujesz balkonu/patio/dużego tarasu? 

  • Jaki układ pomieszczeń będzie dla Ciebie najbardziej optymalny? Czy potrzebujesz standardowej już otwartej przestrzeni na parterze i pokoi sypialnych na piętrze? A może w domu będzie mieszkać też osoba starsza, która doceni wygodny pokój na parterze? 

  • Ilu łazienek potrzebujesz? To z pozoru banalne pytanie, jest bardzo ważne. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem wydaje się jedna w pełni wyposażona łazienka (WC + prysznic/wanna) na poziom. 



Odpowiedź na te pytania z pewnością ułatwi Ci wybór optymalnego projektu domu. Weź również pod uwagę architekturę, jak już jest popularna na danym terenie. W niektórych rejonach Polski, konkretna bryła budynku jest już narzucona odgórnie, aby zachować klimat danego regionu. Warto sprawdzić takie kwestie już na etapie wyboru miejsca, gdzie chcesz kupić działkę.


Czas na wystrój wnętrza!


Bez względu na wielkość, każdy całoroczny domek z drewna można urządzić tak, aby był praktyczny i komfortowy. Tajemnica tkwi w odpowiednio rozpoznawanych pomieszczeniach oraz doborze wyposażenia.


Im mniejsza powierzchnia, tym mniej zbędnych bibelotów powinno się na niej znaleźć. Wykorzystaj wszelkie kąty i wnęki, a także wyższe pomieszczenia. Nie zawsze podwieszany sufit, to dobra decyzja. Pełni on niezwykle dekoracyjną funkcję, ale z drugiej strony zabiera część cennego miejsca. Jezeli chodzi o styl wnętrza, to nie zawsze musi być to kojarzący się z drewnianymi domkami styl rustykalny. Drewno doskonale pasuje również do stylu nowoczesnego.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663