
Bono - parterowe rozwiązanie dla rodziny
Wybór projektu domu zakłada w pierwszej kolejności decyzję o ilości kondygnacji - w przypadku Bono mamy do czynienia z parterowym domem o powierzchni ponad 110 metrów kwadratowych. Idealnie nadaje się do wybudowania z wąskiej działce, co jest też sugerowane przez projektanta.
Murowana konstrukcja o nowoczesnym charakterze przekona każdego miłośnika klasycznych materiałów, znudzonego oklepanym stylem domów tego typu. Drewno łączy się tu zgrabnie z proponowaną, jasną elewacją, a całość dopełnia wychodzące poza obrys domu patio schowane pod prostą wiatą. Wejście do budynku jest schowane pod dachem i pozostawia dużo miejsca na chwilowo porzucony przez pociechy sprzęt sportowy. Chroni też przed deszczem i pozwala wyjść na zewnątrz podczas ulewy.
Praktyczne rozmieszczenie na jednym poziomie
Z powodu braku podpiwniczenia dom posiada dużą kotłownie, znajdującą się bezpośrednio na przeciw drzwi wejściowych, która umożliwia składowanie tam narzędzi, akcesoriów sportowych lub mniej potrzebnych gadżetów ogrodowych. Lokalizacja tego punktu powierzchni mieszkalnej pozwala opuścić strefę przechodnią domu niemal od razu po wejściu do niego.
Gdy już wejdzie się głębiej ukazuje się delikatnie schowana kuchnia za umieszczonym po środku strefy relaksu kominkiem łączącym ją z jasnym i przestronnym salonem i jadalnią. Pomiędzy nimi projekt przewiduje subtelną ścianę na której można umieścić duży telewizor na seanse dla całej rodziny.
Praktyczność ułożenia pomieszczeń podkreśla występowanie oddzielnej ubikacji i łazienki w centralnej części domu, tuż za kotłownią. dalsza część budynku prezentuje 3 wystarczającej wielkości sypialnie, w tym jedną z oddzielną garderobą. Każda z nich posiada jedno duże okno, a stosunek długości poszczególnych ścian, które tworzą prawie kwadratowe pomieszczenia powoduje, że ustawność tych pokoi jest bardzo odpowiednia, a ich wzajemne podobieństwo umożliwia łatwiejszy zakup ich wyposażenia i zaprojektowania według własnego uznania.
Spokój i cisza
Umiejscowienie sypialni w tylnej części budynku powoduje, że zgiełk ulicy od frontu działki, na której stoi dom, nie jest wyczuwalny w strefie wypoczynku. Również zapachy z kuchni i emocjonujące spotkanie w trakcie meczu w telewizji nie są straszne w pokojach domowników chcących zaznać chwili spokoju w swoim azylu.
Ponadto, duża łazienka, z proponowaną w projekcie wanną, znajduje się z dala od bardziej gościnnej części wnętrza domu, dzięki czemu daje to uczucie wyraźnego oddzielenia charakterów lokum. Udało się tego dokonać pomimo braku drugiego piętra, którego obecność zwykle pełni tę rolę.
Robi się ciepło?
Projekt domu przewiduje spore patio z częściowym zadaszeniem. Idealnie nada się na spotkanie przy kawie, gdy pogoda zachęca do opuszczenia budynku. Umiejscowienie drzwi wejściowych ułatwia przemieszczanie się do kotłowni po wcześniej wspomniany sprzęt sportowy lub ogrodniczy, a gdy zaparzy się kawa, jest możliwość wyjścia bezpośrednio przez drzwi tarasowe.
Dodatkowo, wykorzystanie dwuspadowego dachu w konstrukcji parterowej blokuje promienie słoneczne podnoszące temperaturę wewnątrz domostwa i rozkłada je równomiernie, w dużej części rozpraszając je poza wnętrze. Jest to duży problem w domach z poddaszem mieszkalnym, gdzie temperatura pokrycia dachu ma duży wpływ na wnętrze domu - tu niewykorzystane użytkowo poddasze buforuje ciepło, nie dając mu ogrzać domu. Dzięki temu coraz cieplejsze lata nie będą już uciążliwe gdy obowiązki nie dadzą wyjść z pomieszczenia.
Wymiary działki i zalecenia
Powierzchnia zabudowy domu przedstawionego w projekcie to ponad 146 metrów kwadratowych. Minimalne zalecane przez projektanta wymiary działki budowlanej to 17,35 m na 24,55 m, przy wysokości nieprzekraczającej 7 metrów. (Więcej tutaj:
https://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-bono-cl44/)