
Domek jednorodzinny na wąską działkę
Projektanci oferują nam mnóstwo ciekawych projektów domków jednorodzinnych, jest więc w czym wybierać. Co jednak zrobić, gdy mamy kilka trudnych do pogodzenia wymagań. Chcielibyśmy na przykład znaleźć dom dla 4-5-osobowej rodziny, który zmieści się na stosunkowo wąskiej działce, a jednocześnie nie będzie zbyt drogi w budowie i w późniejszej eksploatacji. W ten sposób wybór odpowiedniego projektu znacznie się zawęża.
Projekt domu Ares to pojemny dom na wąskiej działce musi mieć plan prostokąta. Długość nie może jednak zdecydowanie przewyższać szerokości, ponieważ przy takich dysproporcjach dom byłby niefunkcjonalny, a w dodatku sporą jego część zajmowałyby ciągi komunikacyjne. Musimy zatem wykluczyć dom jednokondygnacyjny i jako najlepsze rozwiązanie wybrać dom parterowy z poddaszem mieszkalnym.
Jak obniżyć koszty budowy domu?
Znaczną część budowy każdego domu stanowią roboty ziemne i budowa piwnic. Tani dom wymaga pewnych ograniczeń. Warto się zastanowić, czy w naszym domu piwnice są nam do czegokolwiek potrzebne? Jeżeli dotychczas mieszkaliśmy w bloku lub kamienicy, musieliśmy się zadowolić niewielką piwniczką, w której trzymaliśmy rowery, sztuczną choinkę, ozdoby choinkowe i trochę niepotrzebnych rzeczy.
Czy tego wszystkiego nie możemy trzymać gdzie indziej? Możemy przeznaczyć na ten cel jakieś pomieszczenie na parterze naszego domu. Dom niepodpiwniczony to z całą pewnością niższe koszty budowy. Fundamenty niepodpiwniczonego domu można stosunkowo szybko i tanio wymurować stosując coraz popularniejsze bloczki betonowe.
Koszty eksploatacji domu
Przestronny dom jest bardzo wygodny, ale ma też swoje mniej przyjemne strony - opłaty. Bardzo dużą część tych opłat stanowią koszty ogrzewania budynku. Im większa kubatura, tym więcej powietrza trzeba ogrzać. Warto zwrócić uwagę na te elementy każdego domu, przez które traci on ciepło. Najwięcej strat ciepła dokonuje się na styku powierzchni domu z jego otoczeniem, czyli przez dach, ściany, okna, drzwi, fundamenty i piwnice.
Z piwnic już zrezygnowaliśmy. Parterowy dom z poddaszem mieszkalnym ma korzystne proporcje powierzchni użytkowej w stosunku do powierzchni ścian i dachu. Inaczej mówiąc ma mniejsze możliwości utraty ciepła, jest to dom energooszczędny. Tradycyjny jednolity dach dwuspadowy, bez żadnych mansard, okien dachowych i tego typu nieciągłości w jego powierzchni jest najlepszym rozwiązaniem.
Pomimo najlepszych wskaźników przepuszczalności, dużo ciepła ucieka z domu przez okna. Dobrze jest więc zrezygnować z okien w pomieszczeniach, w których nie są one niezbędne, takich jak kotłownia, spiżarnia albo łazienka. Ważne jest też ułożenie domu względem stron świata i unikanie okien od strony północnej.
Funkcjonalność domu
Parterowy dom z poddaszem mieszkalnym pozwala na wydzielenie w nim stref aktywności. Ma to być dla nas wygodny dom. Na poddaszu, pod skosami dachu, jest część nocna, w której znajdzie się miejsce na sypialnie i dużą łazienkę. Jeśli ma to być dom dla rodziny z 2-3 dzieci, powinna się tam znaleźć sypialnia dla rodziców na tyle duża, by pomieściła łoże małżeńskie oraz garderobę oraz mniejsze pokoiki dla dzieci, w których poza ich łóżkami znajdzie się miejsce do zabawy i nauki. Parter to sfera aktywności dziennej, gdzie umieścimy salon oraz kuchnię z towarzyszącą jej spiżarnią, a także jadalnię, która może otwartą przestrzenią łączyć się zarówno z salonem jak i kuchnią.
Salon powinien być dobrze doświetlony dużymi oknami lub przeszklonym wyjściem na taras lub do ogrodu. To sfera relaksu, gdzie możemy wypoczywać sami albo przyjmować gości. Przy kuchni powinna być spiżarnia. Na parterze musi być też łazienka oraz kotłownia (skoro nie ma piwnicy). Sfera aktywności dziennej to także sfera pracy w domu, tak więc w planie parteru powinno się znaleźć miejsce na gabinet, który w razie potrzeby może służyć jako rezerwowa sypialnia.